image description

Możliwości uzupełniania-brak 1 zęba


Utrata nawet "tylko" 1 zęba niesie za sobą poważne konsekwencje i to nie tylko te estetyczne. Po usunięciu czy utracie zęba z innych powodów w buzi pozostaje nam dziura...Taka szpara w uzębieniu powoduje pochylenie i stopniowe przesuwanie się pozostałych zębów w kierunku braku, ich rozchwianie, upośledzenie funkcji żucia, nadmierne obciążenie pozostałych zębów (które starają się "przejąć funkcje tego brakującego) . Brak zęba powoduje również zanik kości, jak również tkanek miękkich w okolicy "dziury po zębie".

Jak zatem postąpić w sytuacji utraty zęba? Jakie mamy możliwości i ile to kosztuje?

Są 3 najczęściej stosowane sposoby odbudowy brakującego zęba:

1. Zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego + korona porcelanowa

Taka odbudowa jest możliwa jedynie w przypadku, gdy pozostał nam korzeń zęba, który nie jest uszkodzony i nie jest zbyt krótki. Wkład koronowy - korzeniowy stosuje się w celu wzmocnienia korzenia zęba; może on być wykonany ze stopów metali, włókna szklanego lub tlenku cyrkonu. Oczywiście pierwszym etapem takiego leczenia jest leczenie kanałowe zęba. Założenie wkładu daje nam możliwość odbudowy utraconego zęba za pomocą korony porcelanowej.

2. Implant + korona

Odbudowa zęba za pomocą implantu i korony to najdłuższy proces, ale również chyba najtrwalsze i najlepsze rozwiązanie. Leczenie polega na wszczepieniu implantu w miejscu brakującego zęba (przypominamy, że implant zastępuje korzeń zębowy). Po zabiegu wszczepienia implantu należy odczekać ok 3 miesięcy, aż implant w pełni zintegruje się z kością (na ten okres przeważnie pacjent otrzymuje rozwiązanie tymczasowe, jego rodzaj dobiera się indywidualnie). Kiedy już implant " będzie gotowy" do obciążenia można założyć koronę porcelanową.
Taka forma odbudowy jest najlepsza dlatego, że poprzez wszczepienie implantu zapobiegamy zanikowi tkanki kostnej oraz tkanek miękkich, nie ma potrzeby naruszania zębów sąsiednich (jak w przypadku następnego rozwiązania).

3. Most porcelanowy

Aby odbudować jednego zęba za pomocą mostu porcelanowego trzeba "użyć" zębów sąsiednich, które muszą zostać oszlifowane i wykorzystane jako filary pod most. Tak więc odbudowa 1 zęba za pomocą mostu porcelanowego, wymaga wykonania mostu 3-punktowego wspartego na sąsiednich zębach.
Więcej informacji na temat mostów porcelanowych znajdą Państwo tutaj

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość