Zacznijmy od dobrej wiadomości: obecnie prawie każdy może myśleć o wszczepieniu implantów. Jedynie wąskie grono osób, z określonymi schorzeniami, nie jest kwalifikowane do zabiegów implantologicznych w obrębie jamy ustnej. Implanty stały się obecnie zabiegami wykonywanymi na porządku dziennym i nawet pacjenci ze znacznym zanikiem kości po pewnym "przygotowaniu medycznym" mogą przystąpić do zabiegu wszczepienia implantów w jamie ustnej.
Poniżej wytłumaczymy co oznacza owe "przygotowanie medyczne" i jakim zabiegom mogą zostać poddani pacjenci z zanikiem kości, aby możliwe u nich było wszczepienie implantów zębowych.

Ten artykuł nie ma charakteru medycznego, chcemy jedynie przybliżyć pacjentom jakie obecnie czekają na nich możliwości, które daje postęp medycyny i jej bardzo wysoki obecnie poziom. Są to informacje bardzo przydatne, szczególnie dla tych pacjentów, którzy kilka lat temu zasięgnęli już opinii implantologa i nie zostali zakwalifikowani do zabiegu. Od tamtej pory wiele się zmieniło! Zobaczymy jak?!

Obecnie problem zaniku kości może być rozwiązany na kilka sposobów:1. Augumentacja kości, czasem przeprowadzana równocześnie z podniesieniem zatoki (sinus lift)

Technikę tą można zastosować równocześnie z zabiegiem wszczepienia implantów, o ile mowa o pojedynczym braku zęba lub braku kilku zębów, ale utraconych w niedalekiej przeszłości, wtedy zanik nie powinien być jeszcze duży. W tej metodzie podczas zabiegu wszczepienia implantu dookoła niego wszczepia się biomateriał, który ma za zadanie stymulować tkankę kostną do regeneracji i wzrostu, dzięki czemu po pewnym czasie całość przekształci się w 100% tkankę kostną, która "szczelnie otoczy implant" i doskonale go ustabilizuje. Biomateriał wszczepiany w sąsiedztwie implantów jest materiałem biokompatybilnym co oznacza, że jest w 100% tolerowany przez ludzki organizm.
Jedynym negatywnym aspektem w tej metodzie jest fakt, że czasem trzeba zabieg podzielić na dwa etapy: po pierwsze dokonać augumentacji kości, a dopiero po jakimś czasie (przeważnie 3-6 miesięcy) zająć się wszczepieniem implantów.
W przypadkach pacjentów, którzy już od wielu lat noszą protezę wyjmowaną i zanik tkanki kostnej jest znaczny, niezbędny może być zabieg podniesienia dna zatoki-tzw sinus lift, aby móc bezpiecznie i pewnie wszczepić implanty. U takich pacjentów czas całości zabiegu znacznie się wydłuża i jest liczony w miesiącach. Jednak należy pamiętać, że to efekt końcowy jest najważniejszy-dla wielu ludzi możliwość ponownego posiadania zębów, normalnego jedzenia i uśmiechania się są warte tych kilku miesięcy oczekiwania.

2. Przeszczep autogenny kości (z własnej kości pacjenta)

Przeszczep autogenny, to przeszczep własnej kości pacjenta, pobranej z obszaru o niskim znaczeniu estetycznym. Z biologicznego oraz immunologicznego punktu widzenia jest to rozwiązanie bardzo dobre, gdyż wykorzystujemy własne tkanki pacjenta. Wielu pacjentów jednak nie jest przekonanych co do tej metody, gdyż wiąże się to z dodatkowym zabiegiem pobrania kości, z żuchwy lub spoza niej, np. z talerza kości biodrowej, czemu może towarzyszyć ból, czas całego zabiegu ulega znacznemu wydłużeniu, koszty natomiast rosną. Jednak, tak jak poprzednio, często dla pacjenta priorytetem jest odzyskanie "pełnowartościowego" uzębienia (zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym), więc jest on w stanie zaakceptować wyżej wymienione warunki.
Alternatywą dla przeszczepu kości własnej pacjenta może być przeszczep kości pochodzenia zwierzęcego.

3. Regeneracja kości z użyciem materiału syntetycznego.

W tej metodzie do augumentacji kości użyty zostaje syntetyczny materiał (wyhodowany w laboratorium).
Procedury są podobne do procesu augumentacji kości z użyciem biomateriału.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość