Protezy ruchome, stałe, zapinane na klik...


Z upływem lat, czasem nawet wcześniej, z różnych powodów jesteśmy zmuszeni, aby zacząć myśleć o uzupełnieniu braków zębowych, czy to ze względów estetycznych czy funkcjonalnych. Braki w uzębieniu obniżają jakość naszego życia, zmniejszają pewność siebie, ograniczają spontaniczne uśmiechy, ale przede wszystkim prowadzą do problemów z jedzeniem.

W zależności od tego czy brakuje nam jednego, kilku czy też wszystkich zębów mamy do wyboru różne rodzaje uzupełnień. Jedne są lepsze inne tańsze, jedne stałe , kolejne wyciągane. Spróbujemy tutaj przedstawić większość dostępnych obecnie rozwiązań jakie proponuje nam współczesna stomatologia, protetyka oraz implantologia, gdyż każdy, nawet pojedynczy brak w uzębieniu, powinien być uzupełniony, gdyż może powodować zaburzenia.

1. Protezy całkowite



Przy braku wszystkich zębów jedynym rozwiązaniem jest zaopatrzenie szczęki i/ lub żuchwy w protezę całkowitą.

Protezy całkowite mogą być ruchome, stałe lub nazwijmy to "półstałe"

Protezy całkowite ruchome:

Czyli standardowe uzupełnienia, wyciągane, rozwiązanie najtańsze, wykonane z trwałych materiałów, zapobiegające zniekształceniu twarzy. Niestety rozwiązanie to (oprócz chyba tylko ceny) ma niewiele plusów, gdyż jedzenie ulubionych potraw dla użytkownika zwykłej protezy wyjmowanej, może okazać się problemem, a strach przed wypadnięciem czy przesunięciem się protezy podczas kontaktu z ludźmi na pewno spędza sen z powiek niejednemu jej użytkownikowi (protezy tego typu przylegają na zasadzie adhezji, dzięki warstwie śliny lub są mocowane za pomocą specjalnych klejów). Dodatkowo sztuczne podniebienie, niezbędne do utrzymania protezy szczęki (górnej) na miejscu, utrudnia odczuwanie smaków oraz u wielu osób prowokuje odruch wymiotny. Protezy całkowite ruchome, niestety nie spełniają bardzo istotnej funkcji-nie zapobiegają zanikowi kości, przez to po jakimś czasie stają się luźne i wymagają podścielania.

Protezy całkowite stałe:

Jest to grupa rozwiązań stosowana u bezzębnych pacjentów, oparte są one na implantach. Są to najbardziej zaawansowane rozwiązania. W tym przypadku, proteza lub most porcelanowy jest mocowany na stałe do wcześniej wkręconych w kość "śrubek" czyli implantów. Pacjent nie może samodzielnie ściągnąć takiej protezy, gdyż jest ona przykręcana lub cementowana, co jest jednoznaczne z tym, że na pewno nam nie wypadnie ani się nie przesunie, a jej ściągnięcie może nastąpić tylko i wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.
Do tej grupy zaliczana jest proteza stała przykręcana do implantów-proteza najnowszej generacji, lekka, bardzo estetyczna i dająca szansę na bardzo szybkie uzupełnienie braków zębowych ( nawet w ciągu 24h!)
proteza stała przykręcana do implantów

Protezy stałe na implantach mają bardzo wiele plusów:

-utrzymują naturalne rysy twarzy
-są bardzo estetyczne i doskonale imitują naturalne zęby
-zapewniają komfort w jedzeniu wszelkich potraw
-są stabilne
-nie blokują odczuwania smaku
-są komfortowe: nie drażnią dziąseł
-nie wymagają stosowania klejów
-zapobiegają zanikowi kości

Jedynym minusem tego typu rozwiązań jest niestety ich cena.


Protezy całkowite "półstałe":

Stworzyliśmy taką podgrupę protez całkowitych, do których chcemy zaliczyć protezy teleskopowe oraz protezy na lokatorach. Są to dwa rodzaje protezy, które w ciągu dnia za pomocą różnych systemów ("zapięć") są zakładane przez pacjenta, przez co są stabilne i nieruchome, natomiast wieczorem wymagają ściągnięcia w celu czyszczenie (wykonuje to oczywiście sam pacjent w domu).
szczegółowy opis protez znajduję się tutaj:

protezy teleskopowe
protezy na lokatorach

2. Protezy częściowe



Jak sama nazwa wskazuje, protezy częściowe służą do uzupełnienia częściowych braków zębowych. Dzielimy je na 2 grupy: protezy częściowe osiadające oraz protezy częściowe nieosiadające

Protezy częściowe osiadające:
Ten typ protez opiera się na błonie śluzowej ( na dziąsłach oraz podniebieniu). Zbudowane są głównie z akrylu: zarówno sztuczne dziąsło, podniebienie jak i zęby. Często mocowane są za pomocą różnego rodzaju klamer, zawiasów, zatrzasków czy zamków- są to elementy metalowe, które czasem mogą być niestety widoczne. Nie wymagają stosowania kleju. Protezy osiadające opierają się bezpośrednio na dziąsłach co niestety sprzyja zanikowi kości. Z biegiem czasu zanik kości powoduje pogorszenie dopasowania protezy, która osiada i wymaga wymiany. Protezy te są ruchome co oznacza ze sam pacjent może, a nawet musi, je wyciągać i zakładać.

Protezy częściowe nieosiadające (szkieletowe):
Należą do ruchomych uzupełnień braków zębowych, czyli takich które można i trzeba ściągać w celu odpowiedniej higieny. Są to protezy metalowo-akrylowe: zbudowane są z metalowego trzonu oraz akrylowych części imitujących zęby i dziąsła. Nie działają destrukcyjnie na tkanki otaczające zęby, gdyż dzięki swojej konstrukcji odpowiednio przenoszą siły na zęby.
Utrzymują się za pomocą klamer, zasuw lub zatrzasków metalowych, ale w odróżnieniu od protez osiadających nie obejmują zęba dookoła lecz opierają się głównie na powierzchni zgryzowej. Cienki szkielet metalowy nie sprawia dyskomfortu pacjentowi i jest mało widoczny.


Częściowe braki w uzębieniu mogą być również uzupełniane za pomocą koron czy mostów porcelanowych opartych na zębach sąsiadujących lub na implantach.
Korony porcelanowe to nic innego jak zęby wykonane z porcelany, których stelażem może być metal, cyrkon lub porcelana), z kolei mosty porcelanowe to "kilka koron połączonych ze sobą, tworzących całość". Sa to rozwiązania wysoko estetyczne i bardzo trwałe. Korony porcelanowe wykonane na implantach , zapobiegają zanikowi kości.


Jak widać powyżej rozwiązań pomagających uzupełnić braki zębowe nie jest mało ( i nie wszystkie zostały zawarte w powyższym artykule). Każde ma swoje plusy i minusy. Teraz mniej więcej wiecie, co oferuje wam współczesna stomatologia oraz protetyka. Jednak, aby wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie zawsze warto jest umówić się na wizytę konsultacyjną , podczas której, po badaniu, lekarz doradzi co akurat w waszym przypadku
będzie najkorzystniejsze.

Bezpłatne konsultacje 737 441 187

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość