image description

Wszystko o diastemach


Diastema, czyli najprościej mówiąc wolna przestrzeń między zębami, występująca zwykle między górnymi siekaczami. U niektórych zwierząt jest to zjawisko fizjologiczne, jednak u ludzi uznawane jest za patologię (powyżej 2 mm).


Dla jednych to żaden problem, wręcz przeciwnie często nawet powód do dumy, dla innych prawdziwa zmora, której chcą się jak najszybciej pozbyć.
Jakie są sposoby na diastemę? Jak i kiedy można ją zlikwidować?

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki diastemy, gdyż wyróżniamy kilka jej rodzajów:

-prawdziwa: jej przyczyną jest przerost wędzidełka wargi górnej, czyli błony łączącej wargę z dziąsłem

-rzekoma, która może być wynikiem braku siekaczy bocznych lub zmniejszeniem ich rozmiaru, a także obecnością dodatkowego zęba

-fizjologiczna: występująca u dzieci między 7 a 9 r.ż. występująca w czasie wyrzynania się zębów stałych siecznych bocznych


W zależności od ustawienia względem siebie siekaczy wyróżniamy:

-diastemę równoległą (siekacze ustawione równolegle)

-diastemę zbieżną (korony zębów skierowane do siebie, korzenie oddalone)

-diastemę rozbieżną (korzenie skierowane do siebie, korony oddalone)


W zależności od rodzaju diastemy i powodu jej pojawienia się wyróżniamy różne sposoby leczenia. Często stosowane są aparaty ortodontyczne, zarówno ruchome jak i stałe ( w zależności od rodzaju diastemy)

Tutaj jednak skupimy się na sposobach likwidacji diastemy z pomocą stomatologii estetycznejSą trzy "najpopularniejsze" sposoby likwidacji niechcianej przerwy między zębami:

1. Zamknięcie diastemy za pomocą kompozytów
W tej metodzie stosuje się te same materiały, których używa się do wypełniania ubytków (materiały światłoutwardzalne ). W pierwszym etapie ząb zostaje wytrawiony specjalnym kwasem demineralizującym, a następnie lekarz nakłada na ząb kompozyt i delikatnymi papierowymi dyskami nadaje mu kształt. Ten sposób jest coraz popularniejszy, gdyż do jego przeprowadzenia przewidziana jest 1 wizyta w gabinecie stomatologicznym, a koszty takiej interwencji nie są duże.
Ta metoda sprawdza się przy diastemach niewielkich rozmiarów i jest całkowicie odwracalna.

2. Licówki porcelanowe
Przy większych diastemach zamknięcie ich kompozytem nie jest wskazane. Wtedy można wykorzystać licówki porcelanowe, czyli cienkie płatki porcelany, które "przykleja się" do delikatnie oszlifowanej powierzchni zębów.

3. korony porcelanowe, podobnie jak przy licówkach, zęby wymagają przygotowania poprzez oszlifowanie (zęby muszą być wyleczone) i zakłada się na nie (cementuje) korony porcelanowe, które można określić mianem "czapeczek"

W przypadku gdy powodem powstania diastemy są braki zębowe (gdy zęby rozsunęły się z powodu wolnego miejsce powstałego na skutek barku zęba/ zębów) do likwidacji diastemy może być wskazane zastosowanie implantów.

Przed podjęciem decyzji o sposobie likwidacji diastemy, najlepiej jest skonsultować się ze stomatologiem, który ustali przyczynę jej powstania i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość