image description

W jakich sytuacjach możemy wykonać most porcelanowy?


Most porcelanowy to nic innego niż kilka koron porcelanowych, trwale ze sobą połączonych (czym jest korona dowiesz się tutaj: korony porcelanowe)

Brak pojedynczego lub kilku zębów można uzupełnić wszczepiając w miejscach braków implanty i wykonując na nich korony porcelanowe.
Jeżeli natomiast z jakiegoś powodu nie zdecydujemy się na implanty alternatywą mogą być mosty porcelanowe.


Most porcelanowy można wykonać w celu odbudowy jednego lub kilku brakujących zębów. Spróbujemy wyjaśnić jak to wygląda na prostych przykładach:

Przypadek 1

Pacjentowi brakuje 1 zęba: "górnej, prawej trójki"
W tym przypadku można wykonać most porcelanowy 3-punktowy, opierając go na sąsiednich zębach, czyli na "czwórce" oraz na "dwójce". W tym celu oczywiście zęby te muszą zostać odpowiednio przygotowane, tzn oszlifowane, a ich "stan zdrowia" nie może pozostawiać wątpliwości ( zęby muszą być wyleczone ). Tak więc, aby odbudować brak jednego zęba, wykorzystujemy dwa sąsiednie i wykonujemy most porcelanowy 3-punktowy (składający się z 3 zębów, w tym wypadku to zęby 2, 3, 4).

Przypadek 2

Pacjentowi brakuje "trójki" i "piątki"
Podobnie jak poprzednio, w celu odbudowy braków wykorzystujemy sąsiednie zęby pacjenta, w tym wypadku będą to: "dwójka" "szóstka" ale również "czwórka" , która znajduje się pomiędzy brakującymi zębami. Tutaj most będzie składał się z 5 punktów (pacjent ostatecznie będzie miał 5 " nowych zębów").

Przypadek 3

Pacjentowi brakuje dwóch zębów obok siebie , "dwójki" i "trójki"
Odbudowa w takiej sytuacji przeważnie może zostać wykonana za pomocą mostu porcelanowego 4 punktowego, opartego na "jedynce" i "czwórce". Ostatecznie zostanie wykonany most 4-punktowy (obejmujący zęby 1,2,3,4)

Przypadek 4

Pacjent ma wszystkie swoje zęby, ale są brzydkie i nieestetyczne
W takim wypadku również można zastosować mosty porcelanowe. Wszystkie zęby pacjenta, na które most ma zostać założony muszą być zdrowe (te które nie są, zostają przed założeniem mostu przeleczone), zęby muszą zostać oszlifowane i na tak przygotowane zęby zakładany jest (cementowany-tak jak w każdym poprzednim przypadku) most porcelanowy. Ile ma punktów?- tyle ile zębów pacjenta obejmuje ( 1 punkt= 1 ząb). Przykład poniżej:


W tym miejscu prezentujemy most porcelanowy na zebach wlasnych pacjenta


Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć co dokładnie oznacza przygotowanie zęba pod koronę zapraszamy do artykułu , natomiast więcej przykaładów leczenia pacjentów z wykorzystaniem mostów porcelaowych znajdziecie w naszej galerii oraz na facebook

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość