image description

Co to są i jak wyglądają implanty zębowe?


Implanty są to ciała obce, wszczepiane do organizmu w celu odtworzenia funkcji i/lub estetyki danej części ciała, organu lub narządu. Implanty są od bardzo wielu lat stosowane w medycynie oraz stomatologii.

Przełomowym okresem w dziedzinie implantologii, nie tylko stomatologicznej, był moment odkrycia przez profesora Brenemarka i jego współpracowników biokompatybilności tytanu. Chwila, w której przez przypadek, podczas badań prowadzonych przez doktora, okazało się że tytan jest materiałem biokompatybilnym została odnotowana jako wielki krok do przodu dla całej medycyny.

Co oznacza biokompatybilność tytanu?Tytan jest materiałem biokompatybilnym, tzn jest materiałem obojętnym dla organizmu. Nasze ciało nie traktuje tytanu jako "czegoś obcego" co trzeba odrzucić. Tytan jest doskonale tolerowany przez ludzki organizm, więc jest wręcz idealnym materiałem, z którego wytwarza się implanty. Dlatego właśnie już od ponad pięćdziesięciu lat implanty stomatologiczne wytwarzane są właśnie z tytanu. Nie oznacza to oczywiście, że dzisiejsze implanty są takie same jak pół wieku temu. Firmy zajmujące się produkcją implantów nieprzerwanie prowadzą badania w celu ulepszania swoich produktów.

Obecnie ponad 90% implantologów wybiera implanty tytanowe.
Po pierwsze ze względu na ich bioobojętność, po drugie ze względu na ich wytrzymałość. Tytan bowiem jest materiałem bardzo wytrzymałym. W ofercie niektórych lekarzy znaleźć można propozycje wykorzystania implantów cyrkonowych. Ich przewaga na tytanem argumentowana jest tym, że są koloru białego ( nie szarego jak tytan) i dlatego według ich zwolenników są lepszym rozwiązaniem (gdyż nie ma obawy iż przy tzw. cofnięciu się dziąsła kolor implantu będzie "prześwitywał"). Cyrkon jednak jest materiałem mniej wytrzymałym od tytanu, dlatego wielu nadal uważa, że ten drugi jest jak na razie najlepszym i niezastąpionym materiałem do produkcji implantów, a jego przewaga na cyrkonem jest ogromna przede wszystkim ze względu na jego wytrzymałość (jeśli wszczepiony implant ma nam służyć "dożywotnio" musi być bardzo wytrzymały!).


Jak wyglądają i jak mocuje się implanty stomatologiczne?
Implanty pełnią funkcję korzenia zębowego, ale nie do końca wyglądem go przypominają. Przeważnie mają kształt walcowy ( wyglądają jak perforowane puste cylindry) lub stożkowy z gwintem na powierzchni (wyglądają jak śruby).
Mocowanie implantów polega na wkręceniu ich w miejscu brakującego korzenia zębowego. Większość implantu jest całkowicie schowana w kości, tylko jego górna część jest widoczna w dziąśle. Do tej właśnie części mocowany jest wspornik, który stanowi filar dla przyszłego zaopatrzenia protetycznego.
Po wszczepieniu implantu następuje proces osteointegracji, czyli zrost żywej tkanki kości z powierzchnią tytanową implantu (implant zrasta się z kością dokładnie tak samo jak zrastają się 2 części złamanej kości). "Książkowo" cały proces trwa od 3 mies (w żuchwie) do 6 mies (w szczęce). Jednak obecnie można zaobserwować tendencję do skrócenia czasu oczekiwania.
Implanty można podzielić na jedno i dwufazowe.
Podział ten jest związany z ilością etapów, które wchodzą w skład całego procesu implantacji. W przypadku Implantów jednofazowych wszczep jest mocowany w jamie ustnej pacjenta podczas jednego tylko zabiegu, a wszystkie elementy implantu stanowią jego integralną całość.
Implanty dwufazowe, jak sama nazwa wskazuje, mocuje się podczas 2 etapów, a w skład samego implantu wchodzą dwa, a nie jeden jak w poprzednim przypadku, elementy.


Dlaczego warto zdecydować się na implanty?Jeśli już zaistnieje potrzeba uzupełnienia braków zębowych obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie implantów stomatologicznych. Dlaczego? Po pierwsze ponieważ dzięki wszczepieniu implantu zapobiegamy nieodwracalnemu zanikowi tkanki kostnej, po drugie dzięki implantom jest możliwe skuteczne przywrócenie pacjentowi funkcji żucia oraz zapewnienie swobody mówienia i uśmiechania się. Implanty mogą stanowić stabilną podstawę dla zaopatrzenia protetycznego i gdy sie na nie zdecydujemy nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów w celu założenia mostu protetycznego (czyli unikamy niszczenia zdrowych zębów!). Zęby odbudowane na implantach są łudząco podobne do tych naturalnych zarówno pod względem wyglądu jak i ich funkcji.

Do minusów wymienianych przez niektórych należą wysoka cena implantów i czasem stosunkowo długi czas leczenia. Jednak jeśli chodzi o zdrowie, warto w nie zainwestować i czas i pieniądze. Pamiętajmy , że raz wszczepione implanty powinny nam służyć do końca życia (taką gwarancje daje większość producentów implantów).
Warto również pamiętać, że każdy, kto posiada implanty powinien zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty naszych gabinetów/klinik. Współpracujemy ze świetnymi implantologami, protetykami oraz stomatologami. Proponujemy konkurencyjne ceny. Jesteśmy bardzo elastyczni jeżeli chodzi o terminy, staramy się dopasować do Państwa mając na uwadze, iż wielu z Was przyjeżdża do nas z daleka.
Pacjentom wykonującym większe zabiegi (all on 4) oferujemy darmowy pobyt w hotelu*! ( *do 3 noclegów)


Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość