image description

Ile kosztują korony porcelanowe na cyrkonie?


Na wstępie , tytułem przypomnienia: nie istnieją korony czy mosty cyrkonowe. Korony i mosty zawsze są porcelanowe, natomiast materiałem użytym do ich podbudowy (jako ich stelaż) może być cyrkon (ew. metal lub porcelana).

W ostatnim czasie coraz więcej osób szuka informacji na temat cyrkonu-materiału obecnie używanego do wykonania koron zębowych (dokładnie ich części wewnętrznej), a jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznanego. Dlaczego więc ten materiał zaczął być wykorzystywany przez lekarzy? Co takiego specjalnego ma w sobie cyrkon, że jest obecnie tak poszukiwany przez pacjentów? Odpowiedzi na to pytanie mogliby udzielić szwajcarscy lekarze, którzy jako pierwsi (tuż przed 2000 rokiem) zaczęli używać i wprowadzać cyrkon jako materiał możliwy do zastosowania w medycynie.

Przeanalizujmy zatem jakie są niepodważalne zalety cyrkonu:

-pierwszą, bardzo ważną szczególnie dla pacjentów, zaletą jest bardzo naturalny efekt jaki daje zastosowanie koron na podbudowie cyrkonowej,

-drugą zaletą jest wytrzymałość cyrkonu: korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej jest bardziej wytrzymała (może znosić większe obciążenia) niż korona pełnoporcelanowa (bezmetalowa) może zatem być stosowana do odbudowy braków zębowych w dowolnym miejscu jamy ustnej,

-trzecim plusem koron na podbudowie cyrkonowej jest sposób w jaki odbijają one światło - dokładnie tak samo jak naturalne ludzkie zęby!


Wiadomo, iż nie każde rozwiązanie jest idealne dla każdego pacjenta, jednak korony porcelanowe/mosty na podbudowie cyrkonowej są świetnym połączeniem wysokiej estetyki oraz trwałości.

Obecnie minusem tego rozwiązania jest cena...jest ono stosunkowo drogie, z tego względu optymalnym rozwiązaniem może być zastosowanie rozwiązania "mieszanego" to znaczy wykonanie mostów porcelanowych na podbudowie cyrkonowej na zębach przednich (czyli w miejscu najbardziej widocznym) natomiast zęby boczne-które i tak nie są widoczne, nawet przy szerokim uśmiechu, można spokojnie wykonać z porcelany na podbudowie metalowej-rozwiązanie bardzo trwałe, jednak nie tak wysokoestetyczne jak wyżej omawiane, a jego cena jest prawie o połowę niższa.

Czy omawiany materiał ma jakieś wady, jeśli tak to jakie?

Główną wadą tego rozwiązania jest, jak już wspomnieliśmy, jego cena. I nie chodzi tutaj tylko o cenę samego materiału, chodzi o pracę protetyka jaka potrzebna jest, aby wykonać koronę na podbudowie cyrkonowej. Protetyk potrzebuje o wiele więcej czasu na jej wykonanie.

Jeszcze jedna ważna rzecz-wielu pacjentów myśli-biorąc pod uwagę kolor cyrkonu (biały), że nie jest on metalem. Nie jest to prawdą, cyrkon, mimo, iż jest biały należy do grupy metali przejściowych!

Podsumowując zmierzamy do sedna sprawy:

Koszt implantu+korony na podbudowie cyrkonowej to :
od 6 100 zł Warszawa (Żyrardów, Michałowice)

od 6 000 zł Kraków

Koszt korony porcelanowej na podbudowie cyrkonowej na zębie własnym:

od 1800 zł w Warszawie (Żyrardów, Michałowice)

2500 zł w Krakowie


od 1900 zł w Cieszynie


Serdecznie zapraszamy!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość