image description

Zasady higieny po zabiegach implantologiczych


Nawet dzieci wiedzą, że regularne mycie zębów, jest podstawową zasadą higieny i zapobiega gromadzeniu się i namnażaniu bakterii oraz usuwa resztki pokarmów jakie pozostają " w buzi" po posiłkach.

Jednak, czy kiedy mamy sztuczne zęby to już nie musimy o nie dbać? Przecież się nie grozi im próchnica, nie zepsują się...

Wiele osób ( o zgrozo!) uważa , iż skoro mają wszczepione implanty i zęby wykonane np z porcelany akrylu czy kompozytu to już nie trzeba o nie dbać...nic bardziej mylnego i fatalnego w skutkach!

Czym grozi niedostateczna higiena jamy ustnej lub całkowity jej brak? UTRATĄ IMPLANTÓW,
ale również stanami zapalnymi, brzydkim zapachem z ust oraz koniecznością powtórzenia zabiegu (co generuje duże dodatkowe koszty oraz wydłuża czas leczenia).
Zła higiena bezpośrednio po zabiegu implantacji może doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego wokół implantu, przez co Zakłócony zostaje proces integracji implantu z kością lub staje się on całkowicie niemożliwy,a po pewnym czasie, dosadnie mówiąc implanty nadają się jedynie do wyrzucenia...
Należy pamiętać, że wszczepienie implantu, mimo iż mały, to jednak zawsze zabieg chirurgiczny i to od naszego zachowania po nim, w ogromnej mierze, zależy jego powodzenie.


Jak zatem dbać o higienę, aby długo i bez problemów cieszyć się nowym uśmiechem?

Bezpośrednio po zabiegu należy powstrzymać się do palenia papierosów oraz rygorystycznie przestrzegać zaleceń lekarza co do higieny ( tutaj wskazówek powinien udzielić implantolog, bezpośrednio po zabiegu, co trzeba robić w pierwszych godzinach, dniach czy tygodniach od wszczepienia implantów, a czego absolutnie nie wolno).

Po kilku miesiącach, kiedy już staniemy się posiadaczami "nowego uśmiechu" należy w dalszym ciągu myć zęby, co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Mimo, iż implanty dobrze zintegrowały się z kością, nadal jesteśmy narażeni na wystąpienie stanów zapalnych, które negatywnie wpływają utrzymanie w dobrym stanie implantów oraz protez w jamie ustnej.

Do higieny najlepiej używać irygatora stomatologicznego ( do wody można dodać płynu do płukania ust). Po każdym takim czyszczeniu należy również przepłukać usta płynem antyseptycznym (jeżeli nie został wcześniej dodany do wody podczas czyszczenia).
Wspaniale byłoby gdyby "posiadacze" implantów całkowicie rzucili palenie...
Bardzo ważnym aspektem są również regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym po zabiegu, podczas których lekarz przeprowadzi pełną higienizację i sprawdzi stan jamy ustnej.
Jeżeli pacjent posiada rozwiązanie przykręcane do implantów, lekarz może protezę odkręcić i wyczyścić przestrzenie pod nią. Pamiętajcie , że regularne kontrole należy kontynuować, nawet jeśli od zabiegu minęło już kilka lat i "nic się nie dzieje"
Artykuł ten ma charakter poglądowy, proszę pamiętać, że należy zawsze stosować się bezwzględnie do zaleceń lekarza prowadzącego.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość