image description


Zęby, które kwalifikują się do założenia korony (porcelanowej, pełnoceramicznej, na podbudowie cyrkonowej czy metalowej) to zęby zniszczone, złamane, z bardzo dużymi wypełnieniami-tutaj istnieje możliwość złamania zęba, zęby krzywe (koronami można skorygować skrzywione zęby, jednak tylko do pewnego stopnia) oraz zęby które są przygotowywane jako filar pod most protetyczny.

Każdy ząb, na który korona ma być założona musi zostać oszlifowany, czyli każdy z jego wymiarów musi zostać zmniejszony tak, aby później można było założyć na niego koronę ( w postaci "czapeczki"), a ostatecznie nowy ząb nie odbiegał wymiarami od pozostałych i idealnie pasował do zębów sąsiednich oraz przeciwstawnych.
Szlifowanie zęba jest zabiegiem bezbolesnym-odbywa się zawsze w znieczuleniu.


Ząb który ma zostać okoronowany musi oczywiście być zdrowy "wewnątrz". Często zęby przygotowywane do założenia korony wymagają leczenia kanałowego: na pewno wymagają go zęby bardzo zniszczone, kilkakrotnie już odbudowywane, leczone kanałowo są również te zęby, które wymagają znacznego szlifowania. Część zębów leczonych kanałowo wymaga wzmocnienia wkładami koronowo-korzeniowymi, gdyż, z biegiem czasu, tracą one swoją elastyczność i istnieje ryzyko ich złamania.

Po ewentualnym leczeniu zęba, jego wzmocnieniu oraz oszlifowaniu lekarz musi zabezpieczyć taki ząb , ponieważ jest on bardzo wrażliwy (żywy ząb), no i oczywiście aby pacjent nie musiał chodzić z takim "dziwnym kikutem" w buzi przez kilka dni, do momentu kiedy nowa korona będzie gotowa. Lekarz w gabinecie wykonuje tymczasowa koronę, którą pacjent "nosi" do momentu oddania pracy docelowej. Po kilku dniach kiedy korona jest już gotowa pacjent najpierw ją "przymierza" i sprawdza czy wszystko pasuje: czy kolor jest dobrze dobrany, czy jej kształt mu odpowiada,lekarz z kolei sprawdza szczelność korony oraz dopasowanie do sąsiednich zębów, a także do zębów przeciwstawnych. Następnie korona jest cementowana na stałe, a praca jest zakończona.

Oczywiście korony nie są wykonywane "od tak" "hurtowo" przez protetyka... W czasie wizyt są pobierane wyciski, pacjent dobiera kolor oraz kształt korony, aby ostatecznie nowy ząb idealnie pasował i nie odróżniał się od pozostałych.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość